Sled Dog Race Results
N. America 1997-1998 Season


Results are listed by race and date:

1996-1997 Season Results 


Yellowknife 30 Miler
Results posted by: kevinca@yellowknife.com
Date of posting (not race date): January 22, 1999

YELLOWKNIFE DOG TROTTERS ASSOCIATION					
Annual 30 Miler					
January 16, 1999					
Back Bay -16C Overcast			30	Miles	
					
		Hrs	Min	Sec	Speed
1	Buddy Streeper	1	40	55	17.8
2	Frank Kelly	1	41	50	17.7
3	Arthur Beck	1	44	27	17.2
4	Richard Beck	1	45	24	17.1
5	Carol Beck	1	45	33	17.1
6	Donny Poulin	1	45	42	17.0
7	Brian Cole	1	46	38	16.9
8	Antonio Martinez	1	47	1	16.8
9	Ernie Campbell	1	48	8	16.6
10	Claus Arvidson	1	48	24	16.6
11	Billy Norn	1	50	27	16.3
12	Joe Hickes	1	51	47	16.1
13	Brent Beck	1	52	35	16.0
14	Fred Mandeville	1	53	29	15.9
15	Mike Salvisberg	1	54	31	15.7
16	Danny Beck	2	3	9	14.6
17	Henry Landry	2	12	28	13.6
18	Julian Landry	2	13	42	13.5
19	Brian Poulin	DNF			


1200
Results posted by: hog
Date of posting (not race date): October 01, 1998
YOUR STUFF IS COOL.


Iditirod
Results posted by: dogsledding@ hotmail.com
Date of posting (not race date): March 12, 1998
winners of the 1998 Iditirod


11th Annual Mid-MN 150
Results posted by: trail.tails@JUNO.COM
Date of posting (not race date): February 09, 1998
The weather was warm with a high temperature of
plus 5 C and sunshine.
"Neil D. Rasmussen" 

Six Dog Professional Class
87 miles

1   John Fisher
2   Steve Crittenden
3   Bruce Kohlhase
4   Linda Hart
5   Paul Ellering
6   Craig Tostenson
7   Ellen Rudquist
8   Mary Lambirth
9   Nathan Schroeder
10 Rita Lensing
11 Bob Johnson
12 Cindy Schroeder
13 Carl Larson
14 Mike Bestgen
15 Gabe Rasmussen
16 Diana Faherty
17 Mike Barthel

John Fisher's start time was 9:12 a.m. and his finish time
was 5:50 p.m.
He had a minimum of a one hour layover plus 12 minute time
differential at the checkpoint in Outing, MN. 

Six Dog Trophy Class
87 miles

1   Don Galloway
2   Dan Levno
3   August Ellshoff
4   Dale Itkonen
5   Robyn Smith
6   Arne Engstrom
7   Paula Talbot
8   Anne Mayall
9   Steve Rasmussen
10 Al Larson
11 Robin Erkenbrack
12 John Forker
13 Brian Fairbanks

Don Galloway's start time was 9:59 a.m. and his finish time
was 7:56 p.m.
He had a minimum one hour layover plus 14 minute time
differential at the checkpoint in Outing, MN. 

6 Dog Recreational Class
27 miles

1   Neil Rasmussen
2   Eric Nyren
3   Scott Thompson
4   Jim Peterson
5   Mark Huyber
5   Gary Crooks   3 way tie for 5th
5   Stoffel Reitsma
8   Dan Bergsven
9   Elizabeth Johnson
9   Linus Meyer   2 way tie for 9th
11 Patrice Kortuem
12 Lucy Tyrrell
13 Stephanie Kessler
13 Ann Lundquist   2 way tie for 13th
15 Dave Jorgens
16 Todd Lartch
17 Lynne Larson
18 Ted Spaulding
19 Brady Melquist
20 Ann Fisher/Cassie Brandon   Two kids/one team and sled
21 Heather Seeger
22 JoAnn Pundsack
23 Bill Boutang
24 Sandy Weller
25 Oliver Rauschnot
26 Miki Anderson

Neil Rasmussen's start time was 10 a.m. and his finish time
was 12:17p.m. He did not see another team on the trail. 
Eric Nyren finishing 2nd just 5 minutes later passed a
minimum of 25 teams during the race


Kalkaska, MI 1/24 and 1/25
Results posted by: timberpak@JUNO.COM
Date of posting (not race date): February 02, 1998
The following are race results from Kalkaska, MI
1/24 and 1/25


4 dog Pro  (4.8 miles)  (26 teams entered)
1.  Bill Lewis      16:42.91    16:45.51     33:28.42
2.  Ann Jandernoa   17:35.52    16:59:82     34:35.34
3.  Doug NcNeal     18:23.29    17:00.14     35:23.43
4.  Mike Ruprecht   18:09.80    17:32.35     35:42.15
5.  Shirley Wolf    18:05.22    17:38.70     35:43.92
6.  Mark Broughton  18:36.08    17:58.59     36:34.87

4 Dog Siberian (4.8 miles)  (22 teams entered)
1. Nancy Wolfe      20:26.66    19:07.75     39:34.41
2. Tracy Apitz      20:28.42    19:21.34     39:49.76
3. Julie Roggow     21:14.11    20:21.56     41:35.67
4.  Jim Hellyer     21:35.44    21:08.09     42:43.53
5.  Tim Sheall      22:51.92    21:59.61     44:51.53
6. Linda Burba      23:36.28    23:11.18     46:47.46

6 Dog Pro (6.6 miles)
1.  Ann Jandernoa   22:13.52    21:34:05     43:47.57
2.  Shirley Wolf    22:26.39    21:43.32     44:09.71
3.  Gary Callaghan  23:07.73    21:24.18     44:31.91
4.  Katie Morris    22:57.51    21:24.18     44:35.72
5.  Ron Seifert     24:04.59    22:51.10     44:55.69
6.  Becca Williams  23:30.32    23:25:75     46:56:07

6 Dog Siberian (6.6 miles)
1.  Dale Wolfe      26:14.25    25:06:16     51:20.41
2. Linda Burba      26:25.87    25:01.36     51:27.23
3.  Graham Howe     28:07.70    27:41.94     55:49.64
4.  Nancy Wolfe     29:09.80    27:00.06     56:09.86
5.  Phil Nino       30:09.01    28:00.21     58:09.22
6.  Beth Castaldi   29:59.76    28:20.54     58:20.22

6 Dog Sport     total times
1.  Jack Plate        49:39.85
2.  Pete Chimner      52:02.48
3.  Melony Rodenhouse 52:55.63
4.  Debbie Premos     54:23.88
5.  Janie Zabik       57:37.11
6.  Roger Starke      60:11.22

8 Dog Pro (8.5 miles)
1.  Katie Morris     27:19.61    26:24.95    53:44.56
2.  Jason Rodenhouse 27:35.00    27:05.70    54:40.70
3.  Greg Norgan      28:07.29    26:35.03    54:42.32
4.  Al Dallas        28:07.29    26:59.61    55:45.61
5.  Mike Morris      28:52.12    27:54.21    56:46.33
6.  Shirley Wolf     30:31.54    28:16.58    58:48.12

3 Dog Sport (4.8 miles)
1. Emily Blair
2. Judi Chimner
3. Kathy Rupprecht
4. David Evans
5. Eriko Oishi
6. Sandy Welsh

3 Dog Junior
1. Lindsay Plate
2. Ross Plate
3. Robert Fleet
4.  Ryan Harvey
5.  Linda Selesky
6.  Celsie McCullen

MI Senior Classic
1. Mary Guy
2.  Ron Nelson
3. Gary Loebrich
4.  Tom Edge
5. Blanche Lobrich
6. Hal Dufford

I appologize for not including all the times.  We are
rushing to get ready (packing)  for the race this weekend.


Greenville, ME 1/24/98-1/25/98
Results posted by: fsb@ARETHA.JAX.ORG
Date of posting (not race date): February 02, 1998
Greenville, ME 1/24/98-1/25/98

Friday night we received 8+" of grainy snow
Saturday Freezing Rain 25F, very soft trail, mild wind
Sunday 15F, good trail, high winds on the lake

Race was held on Moosehead Lake

Skijor: ~4 miles        Friday    Saturday   Combined
1 Marc Underwood       24:27.17   21:10.33   45:37.50
2 Sara Vanderwood      25:48.43   20:16.45   46:04.88
3 Karen Applebee       27:42.66   23:12.90   50:55.56
4 Tom Skaling          31:52.07   24:18.32   56:10.39

4 Dog Pro: ~4 miles
1 Bruce Swan           19:50.43   16:17.75   36:08.18
2 Terri-Lynn Pinkham   20:24.24   17:22.13   37:46.37
3 Missi Thomas         21:38.03   17:29.08   39:07.11
4 Angela Andreozzi     20:51.18   18:30.73   39:21.91
5 Josh Swan            21:42.02   18:27.66   40:09.68
6 Jocelyn Bradbury     22:58.46   18:44.09   41:42.55
7 Christine Richardson 23:48.93   22:36.33   46:25.26

4 Dog Sportsman: ~4 miles
1 Jen Buswell         21:04.22   18:02.65    39:06.87
2 Brady McGowan       22:46.17   19:14.42    42:00.59
3 Blaine Carter       23:43.11   21:46.57    45:29.68
4 Laura Yorke         27:19.76   21:19.15    48:38.91
5 Joan Chapman        27:22.07   23:48.40    51:10.47
 
Open:~10 miles
1 Jean Boissoneault  40:01.16   33:13.28     73:14.44
2 Rosaire Perron     40:27.28   35:47.86     76:15.24
3 Marco Rivest       41:39.74   35:39.67     77:19.41
4 Denis Paquet       42:30.01   36:59.80     79:29.81
5 Jason Adam         48:18.70   42:35.45     90:54.15
6 Paul Therriault    50:23.76   43:15.17     93:38.93
7 Mario Andreozzi    47:02.61   47:43.22     94:45.83

1 Dog: couple hundred yards
1 Audrey Boissoneault     0:52.51 1:01.93 1:54.44
2 Ashley Somerset         0:55.68 0:59.67 1:55.35
3 Megan Yorke             1:22.42 1:16.83 2:39.25

6 Dog Sportsman:~6 miles
1 Mike Yorke         37:18.80   33:40.66    70:59.46
2 George Buswell     36:52.36   34:38.34    71:30.70
3 Todd Somerset      55:55.03   49:42.81    105:37.84
4 Pat McGowan        DNF     DNR

6 Dog Pro: ~6 miles
1 Robert Boissoneault 29:29.62   26:55.56   56:25.18
2 Genevieve Therrien  30:19.99   27:07.76   57:27.75
3 Anny Mala           31:04.78   27:17.79   58:22.57
4 Bruce Swan          31:32.98   28:22.48   59:55.46
5 Angela Andreozzi    30:55.66   29:52.51   60:48.17
6 Frank Adam          32:52.46   30:19.83   63:12.29
7 Frank Thomas        33:18.77   31:01.41   64:20.18
8 Ray Labrie          35:33.82   33:09.93   68:43.75
9 Paul Thomas         36:12.30   33:12.16   69:24.46
10Sara Vanderwood     38:29.77   31:51.50   70:21.27
11Jason Adam          36:51.73   33:48.76   70:40.49
12Paul Therriault     38:14.61   34:17.44   72:32.05
13Adrian Thibodeau    48:21.79   40:31.05   88:52.84
14Cheri Andrews       49:15.02   43:04.11   92:19.13


E. Corinth ME 1/3/98-1/4/98
Results posted by: fsb@ARETHA.JAX.ORG
Date of posting (not race date): February 02, 1998
Down East Sled Dog Club Race Results for East Corinth 

E. Corinth ME 1/3/98-1/4/98

Saturday low 40'sF, soft trail
Sunday high 30'sF, very soft, punchy trail


Skijor: ~3 miles rolling wooded farmland
1Dog    Friday  Saturday        Combined
1 Tom Skaling   18:14.46        18:48.25        37:02.71

2 Dog  ~3 miles rolling wooded farmland
1 Mark Vanderwood 12:45.26        14:26.93        27:12.19
2 Sara Vanderwood 13:20.36        13:54.77        27:15.13
3 Fran Plaisted   13:58.53        13:27.12        27:25.65
  Michael Skaling 19:36.48        DNR

4 Dog Pro: ~3 miles rolling wooded farmland
1 Hank Plaisted   10:41.79        11:08.07        21:49.86
2 Josh Swan       10:49.98        11:34.75        22:24.73
3 Pierre Thibaudeau 11:16.81      11:28.51        22:45.32
4 K. Bartlett/
   Bruce Swan     10:42.31        12:30.52        23.12.83
5 Ray Labrie      11:43.87        11:53.68        23:37.55
6 Missi Thomas    11:23.24        12:21.40        23:44.64
7 Christine Richardson 11:37.53   12:32.29        24:09.82
8 Terri-Lynn Pinkham   11:52.69   12:31.91        24:24.60
9 Ed Clifford     11:42.93        12:45.06        24:27.99
10Angela Andreozzi 12:07.84       12:48.89        24:56.73
11Jen Perkins     12:45.99        13:13.87        25:59.86
12Jocelyn Bradbury 13:17.33       13:58.90        27:16.23
13Alex Murphy     13:48.76        14:30.75        28:19.51
14Stacy Knight    13:28.09        15:50.08        29:18.17
  Warren Ahrens   17:47.87        DNF

Open; 8.5 miles rolling wooded farmland w/ 1 road crossing
1 Ral Lavoie     24:29.98        26:21.76        50:51.74
2 Pierre Thibaudeau 24:36.15      26:25.19        51:01.34
3 Ed Clifford     24:42.58        27:36.51        52:19.09
4 Jean Boissoneault 25:49.11      27:10.18        52:59.29
5 Tom Dimaggio    28:37.40        30:04.98        58:42.38
6 Rob Tucker      27:33.93        31:42.71        59:16.64
7 Jason Adam/Bob Dennison29:01.36 32:07.40        61:08.76
8 Hank Plaisted   30:51.48        30:22.31        61:13.79
9 Paul Therriault 29:00.84        32:13.07        61:13.91
10Mario Andreozzi 29:13.86        34:49.63        64:03.49
11Jerry Levasseur 32:11.19        35:13.70        67:24.89
12Tony Pettiglio  34:59.51        35:11.51        70:11.02
13Jessica Doherty 36:03.19        46:15.64        82:18.83
14Ben Thomas      39:06.39        52:34.71        91:41.10
  Denis Paquet    26:59.32        DSQ

1 Dog: couple hundred yards in the chute
1 Maxim Boissoneault      0:20.60 0:22.44 0:43.04
2 Taylor Heal             0:19.97 0:29.33 0:49.30
3 Reanne Labrie           0:28.16 0:22.45 0:50.61
4 Megan Yorke             0:32.51 0:26.48 0:58.99
5 Justin Franco           1:14.32 0:19.73 1:34.05
6 Alex Therriault         0:33.67 1:08.89 1:42.56
7 Jamison Turner          1:20.61 0:24.04 1:44.65
  Zack Pinkham            0:17.95


6 Dog Sportsman:~5.5 miles rolling wooded farmland
1 Bob Heckman     22:51.37        21:31.26        44:22.63
2 Mike Yorke      23:07.65        24:21.07        47:28.72
3 George Buswell  24:27.83        23:12.68        47:40.51
4 Bernie Ronco    25:17.42        25:30.22        50:47.64
5 Dave Karlson    26:46.61        28:50.72        55:37.33
6 Alan Steele
  /Dwayne Pierce  34:40.21        31:48.13        66:28.34
  Henry Suiter    35:51.74        DNR

6 Dog Pro: ~5.5 miles rolling wooded farmland
1 Genevieve Therrien 20:29.90     19:19.39        39:49.29
2 Ed Clifford     19:58.90        19:56.73        39:55.63
3 Jerry Levasseur 19:32.11        20:27.19        39:59.30
4 Alain eilleux   20:24.15        20:02.66        40:26.81
5 Francis Belanger19:15.06        21:24.16        40:39.22
6 Rob Tucker      21:19.84        21:29.75        42:49.59
7 Bruce Swan      20:31.82        22:23.26        42:55.08
8 Colin Leeman    21:51.42        21:18.72        43:10.14
9 Angela Andreozzi 20:47.79       23:21.09        44:08.88
10Paul Thomas     22:25.90        22:51.93        45:17.83
11Sara Vanderwood 22:23.18        23:41.26        46:04.44
12Jayne Ahrens    23:30.48        22:38.38        46:08.86
13Frank Thomas    23:03.64        24:39.77        47:43.41
14Jason Adam      23:27.83        25:02.43        48:30.26
15Frank Adam      22:47.02        25:43.96        48:30.98
16Glendon Kennel  23:18.10        25:13.42        48:31.52
17Luke Bouvrie    23:52.33        25:11.84        49:04.17
18Adrian Thibodeau 26:36.48        31:31.57       58:08.05
19Alex Murphy     32:22.99        26:37.02        59:00.01
20Cheri Andrews   28:28.21        36:32.16        65:00.37




Quesnel Gold Rush Sprint Race 24-25/1/98
Date of posting (not race date): January 28, 1998
Jan 24-25/98
4 and 6 dog classes

Jan 24/98  +4 C   4.3 miles
 4 Dog           Sat      Sun      Total
Jim Decoffe      16:44   15:28     32:12
Dan Neu          17:46   16:21     34:07
Jeff Beliveau    19:02   18:09     37:11
Carol Juba       19:36   18:31     38:07
Rob Bryce        21:20   19:24     40:44
Alina Schroeder  23:01   23:55     46:56
Laurie Bryce     24:48   24:06     48:54
Lynne Pommer     26:48   27:46     54:34
Michelle Kuberski33:12   34:28    107:40

6 dog   5.5 miles
Jim Decoffe      19:25   18:20     37:45
Dan Neu          20:26   19:02     39:28
Jeff Beliveau    20:21   19:23     39:44
Rob Bryce        22:35   22:42     45:17
Laurie Bryce     32:26   29:04    101:30
Lynda Brown      32:22   31:59    104:21
Lissa Martens    34:11   32:07    106:18


ELKHORN CREST SLED DOG RACES Jan 17-18
Results posted by: mkrogers@NEWNORTH.NET
Date of posting (not race date): January 22, 1998
The results of the Elkhorn Crest sprint races are below.
The 8 dog class was about 8 miles, the 6 dog about 6 miles
and the 4 dog and 3 dog novice between 3 and 3 1/2 miles.
Due to problems with local property owners and not having
access to an ATV with an odometer at the time (pre-snow)
that the trails were laid out absolute accuracy wasn't
possible.

It was a great race.  The weather cleared after 8 days of
snow.  We had a base of about 26" in the open.
The spectator count was 300 or more.

GOOD SNOW, GOOD RACERS, GOOD WEATHER, GOOD CROWD--
We couldn't ask for more.

Many thanks to all who participated.  Without you, we
wouldn't have a race.

ELKHORN CREST SLED DOG RACES
Sumpter, Oregon
January 17 - 18, 1998

Official Placings

     Driver           Town                      Total time
                                                 (2 days)
    8 Dog Class

1.  Jason Nickle      Doyle, California           54:05
2.  Brandon Kingsbury Camp Pendleton, California  55:23
3.  Leigh Manning     Tijeras, New Mexico         56:55
4.  Ron Rockholt      Madera, California          57:07
5.  Doug Pruitt       Pasco, Washington           60:07
6.  Ray McCarty       Mancos, Colorado            62:24
7.  Gordon Hutting    Carson City, Nevada         62:25
8.  Tom Palmer        Seabeck, Washington         66:38
9.  Darrell Stewart   Molalla, Oregon             71:18
10. Vince Heintzelman Newport, Washington         78:21
11. Tom Brasseur      Ontario, Oregon             101:23

        6 Dog Class

1.  Debra Manning     Tijeras, New Mexico         44:38
2.  Bill Betzer        Bend, Oregon               46:00
3.  Karen Gardella     Sparks, Nevada             46:31
4.  Lance Christensen  Sultan, Washington         47:06
5.  Nancy Pruitt       Pasco, Washington          48:21
6.  Lin Neumann        LaPine, Oregon             49:16
7.  Jason Nickle       Doyle, California          50:34
8,  Brandon Kingsbury  Camp Pendleton, California 50:48
9.  Tim Standridge     Sparks, Nevada             52:15
10.Brian Wemett        Reno, Nevada               55:16
11.Gordon Hutting      Carson City, Nevada        55:34
12.Sue Hinton          Sun River, Oregon          57:27
13.Cherie Scott        Newport, Washington        60:58
14.Sylvia Palmer       Seabeck, Washington        65:38
15.Tom Palmer          Seabeck, Washington        69:25

        4 Dog Class

1.  Jason Nickle       Doyle, California          23:50
2.  Sue Hinton         Sun River, Oregon          24:04
3.  Bill Betzer        Bend, Oregon               24:45
4.  Tom Riley          Bend, Oregon               24:49
5.  Debra Manning      Tijeras, New Mexico        25:17
6.  Karen Gardella     Sparks, Nevada             25:21
7.  Ray McCarty        Mancos, Colorado           25:43
8.  Chadd Montgomery   Bellevue, Idaho            26:20
9.  Deb Walts          Portland, Oregon           27:42
10.Tim Curley          Milwaukie, Oregon          28:10
11.Polly Riley         Bend, Oregon               28:26
12.Mike Motschenbacher Rogue River, Oregon        29:06
13.Al Muncy            Elgin, Oregon              29:21
14.Lin Neumann         LaPine, Oregon             32:14
15.Pat Kanzler         Clio, California           33:42
16.Sylvia Palmer       Seabeck, Washington        34:11
17.Brian Wemett        Reno, Nevada               36:57
18.Greg Kreitzberg     Salem, Oregon              50:29

     3 Dog Class

1.  Maria Curley       Milwaukie, Oregon          44:15
2.  Larry Shadbolt     Portland, Oregon           55:15


1998 Beargrease 100
Results posted by: http://www.beargrease.com/
Date of posting (not race date): January 20, 1998
The course followed the Lake Superior North Shore Trail from Grand Portage, MN to Sawbill
Trail covering a total of 90.0 miles.  All teams started
with 6 dogs. 
Top 10 listed only (20 finishers)

Rank  Name             RaceTime                                                           Layover
1     Bruce Kohlhase   14:59:00
2     Keith Sengbusch  15:05:00
3     Stacey Hazen     15:15:00
4     John Stetson     15:19:00
5     Anne Mayall      15:23:00
6     Neil Rasmussen   15:30:00
7     Mary Black       15:41:00
8     Mike Bestgen     15:58:00
9     Cari Sprague     16:34:00
10    Bob Johnson      16:44:00

                                                            6:33:00
                                                                    8.84


1998 Beargrease 190
Results posted by: http://www.beargrease.com/
Date of posting (not race date): January 20, 1998
Rank  Name                 Race Time
All teams started with 10 dogs. The course followed the
Lake Superior North Shore Trail from Grand Portage, MN to
Sawbill Trail, then back again to Grand Portage covering a
total of 180.0 miles. 

1     Dan Bergerson        27:27:00
2     Harry Lambirth       29:53:00
3     Darlene Leafgren     30:10:00
4     Ellen Rudquist       31:12:00
5     Colleen Wallin       31:13:00
6     Pat Faherty          31:24:00
7     Chris Johnson        32:32:00
8     Michael Murphy       34:16:00
9     Mark Wood            39:27:00
Rest DNF


1998 John Beargrease Sled Dog Marathon
Results posted by: http://www.beargrease.com/
Date of posting (not race date): January 20, 1998
All teams started with 12 dogs. The course followed the 
Lake Superior North Shore Trail from Grand Portage, MN
south to Devil's Track Lake, then took a dog leg NW
paralleling the Gunflint Trail.  The course turned around
near Round Lake came back to the North Shore Trail where it
turned south to Sawbill covering a total of 278.0 miles. 

Rank Name                 Race Time
1    Jamie Nelson         45:25:00
2    Curtis Laboda        45:35:00
3    Keith Aili           46:24:00
4    Jessie Royer         46:41:00
5    Andre Nadeau         46:45:00
6    Mary Gilbertson      46:47:00
7    Craig Tostenson      47:17:00
8    Mark Black           48:07:00
9    Christian Clerc      48:33:00
10   Paul Ellering        48:38:00
11   Rob Greger           49:11:00
12   Al Hardman           49:33:00 
13   Vern Schroeder       49:40:00
14   Mark Nordman         51:38:00
15   Kristen Olesen       51:45:00
16   Cindy Ogden          53:51:00
17   Erik Simula          62:58:00
18   Terry Adkins         DNF
19   Ed Rolles            DNF
20   Tim Hunt             DNF


Copper Basin 300 January 10-12, 1998
Results posted by: noatak@polarnet.com
Date of posting (not race date): January 20, 1998
COPPER BASSIN 300 MILES

RESULTS

1) Mitch SEAVYY 34h35mn (9 dogs)

2) Martin BUSER 35h 53mn(8 dogs)

3) Lindwood FINDLER 37h43mn (11 dogs)

4) Dave SAWATZKY 38h37mn (12 dogs)

5) Paul GEBHARDT 40h48mn (6 dogs)

6) Charlie BOULDING 41h08mn (8 dogs)

7) John BARRON 41h10mn (8dogs)

8) Bruce LEE 42h31 mn (7 dogs)

9) Chris KNOTT 44h27mn (9 dogs)

10) Will FORSBERG 46h04mn (7 dogs)


ORVILLE LAKE CLASSIC January 3-4th 1998
Results posted by: noatak@polarnet.com
Date of posting (not race date): January 06, 1998
Overall time after 2 day race.

Open class 10.8 miles each day

1) Joee Ray REDINGTON 69:05
2) Greg TAYLOR 69:23
3) Terry STREEPER 69:49
4) Kathy FROST 69:53
5) Daryl HOLLINGSWORTH 70:17
6) Linda JOHNSON 70:27
7) Axel GASSER  70:52
8) Mary MITCHELL 71:17
9) Gail HOECKMAN 71:49
10) Carolyn JOHNSON 72:32
11) Marvin KOKRINE 72:49
12) Neal JOHNSON 72:57
13) Eddie DAYTON 73:18
14) Paul FULCHER 73:23
15)  Jim NOLKE 73:49
16) Rudder HULCE 75:16
17) Ed WOOD 75:28
18) Gerri HANSCHEN 75:29
19) Jeff BARNHART 75:55
20) Alex GEBHARDT 75:57
21) Evelyn BEETER 76:01
22) Eric LANSER 76/18
23) Mary WOOD 77:14
24) John WOOD 77:43
25) Forrest SEIBOLT 80:26


Results posted by: SMROOKE@MFOR01.FOR.GOV.BC.CA
Date of posting (not race date): January 05, 1998
Jan 3-4th 1998
 
Houston, BC
 
 
 
Temps Sat were -25c clear trail hard packed
 
Temps Sun -20 windy and overcast
 
 
 
4 mile
 
1-2 dog Skijoring    Sat     Sun     Total
 
Jim Morrison        17:00    16:08   23:09
Glen Sorrenson      21:46    24:23   46:09
 
4 mile
 
4 Dog Open (Isdra)
 
Stu Osthoff          14:01   14:12   28:13
Dan Neu              14:24   14:21   28:45
Halmut Peer          14:53   14:02   28:55
Bill Betzer          14:41   15:06   29:47
Janelle Merritt      15:23   14:51   30:14
Shane Martin         15:25   15:56   31:21
Robyn Clausen        19:03   17:05   36:08
 
 
6 Dog Siberian - 6 miles
 
Steve Rooke     23:38     24:07     47:45
Glenn Sorensen  24:40     24:44     49:24
Jim Decoffe     25:01     25:08     50:09
Rob Bryce       25:02     25:22     50:24
Dinna Poitras   27:11     27:53     55:04
Robyn Clausen   30:34     28:35     59:09
Lee Eberle      30:36     28:45     59:21
Mark Miller     33:25     38:26     71:51
 
 
6 Dog Open
 
 
Stu Osthoff      19:17     19:21     38:38
Jim Orvis        19:31     20:45     39:16
Tammy Saunderson 19:42     21:39     39:21
Helmut Peer      20:48     20:07     40:55
Shane Martin     20:28     20:55     41:23
Bill Betzer      20:46     20:38     41:24
Louis North      20:57     20:57     41:54
Jack Lavallee    21:19     21:24     42:43
Donna Poitras    22:11     21:54     44:05
Celynne Merritt  23:11     21:55     45:06
Jim Decoffe      22:06     23:02     45:08
Aaron Peebles    22:18     23:01     45:19
Zev Chochinov    22:54     22:57     45:51
Martin Geerstma  24:12     22:22     46:34
Dan Poitras      24:11     23:24     47:35
Dorie Bredier    23:35     24:57     48:32
 
 
10 Dog Openn - 9.5 miles
 
Helmut Peer      28:46     28:49     57:35
Zev Chochinov    29:49     30:14     60:03
Jim Orvis        29:44     30:22     60:06
Ross Saunderson  30:08     30:04     60:12
Bill Betzer      30:06     30:23     60:29
Jim Decoffe      30:25     30:51     61:16
Tammy Saunderson 30:24     31:40     61:34
Stu Osthoff      31:22     31:21     62:43
Jim Custer       31:28     31:50     62:18
Dan Poitras      36:26     36:10     72:36
Larry Merritt    35:59     36:49     72:48



Pinedale Classic Race 12/27 - 12/28
Results posted by: lnatzke@USWEST.COM
Date of posting (not race date): January 05, 1998
 
LOCATION:   Pinedale, WY
WEATHER:    15-20 F with gusting winds
 
               10 Dog Class - 18 Miles
 
 
 
1.  Doug Willett,      Park City, Utah             2:22.48
2.  Barrie Raper,      Pinedale, Wyoming           2:29:27
3.  Jay Tindall,       Davisburg, Michigan         2:32.09
4.  Ray Gordon,        Rock Springs, Wyoming       2:32.10
5.  Clint Hallam,      Lyman, Wyoming              2:32.20
6.  Dawn Breedlove,    Tetonia, Idaho              2:42.31
7.  Larry Natzke,      Pine, Colorado              2:48:46
8.  Mark Hatch,        Glenwood Springs, Colorado  2:59.38
9.  Amanda Yust,       Kremmling, Colorado         3:01.40
10. Lanette Kimball,   Montpelier, Idaho           3:01.51
11. Ron Krusczek,      Craig, Colorado             3:02:49
12. Bob Thorsen,       Glenwood Springs, Colorado  3:06.06
13. Paul Sansom,       Carbondale, Colorado        3:20.29
14. Lisa Sansom,       Carbondale, Colorado        3:22.03
15. Ernie Bailey,      Gillette, Wyoming           3:36.44
16. Mark Stephens,     Littleton, Colorado         3:36.57
17. Matt Bailey,       Gillette, Wyoming           3:40.54
18. Debra Su Stephens, Littleton, Colorado         3:43.24
19. Judy Rogers,       Bailey, Colorado            4:10.05
20. Holly Horton,      Montpelier, Idaho           5:12.03
21. June Davies                                    scratch
 
                 6 Dog Class - 8 Miles
 
 
1. Doug Willett,       Park City, Utah             1:32.04
2. Amanda Yust,        Kremmling, Colorado         1:46.49
3. Bailey Sansom,      Carbondale, Colorado        1:53.18
4. Chet Young,         Pinedale, Wyoming           2:38.22



HENRI HAHN 200 MILES (dec 27/28 1997)
Results posted by: brikate@POLARNET.COM
Date of posting (not race date): January 05, 1998
Kezio Funatsu, 1997 Quest Rookie of the year, placed first in last
weekend's TWO RIVERS 200 here in Fairbanks. News-Miner sportswriter
Tim "The Mowth" Mowry's first line said it all: "For a guy who had never
even led a sled dog race before, Kezio Funatsu seemed to feel right at
home in front of the pack...
 
(Top 10 finishers)
 
1) Keizo FUNATZU  = 27H 10mn 47sec
2) Aliy ZIRKLE    = 29h 33mn 22sec
3) Peter BUTTERI  = 30h 28mn 30sec
4) Brenda MACKEY  = 30h 44mn 37sec
5) Rusty HAGEN    = 30h 57mn 23sec
6) Jerry LOUDEN   = 31h 06mn
7) Jason MACKEY   = 32h 18mn
8) Mike KING      = 32h 27mn
9) Tony BLANKFORD = 35h 03mn 11 sec
10) Keith KIRKVOLD  35h 54mn 55 sec
 
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
 
 
HENRI HAHN 100 MILES RACE
 
(Top 9 finishers)
 
1) Chris KNOTT   = 14h 19mn 41 sec
2) Deiter DOLIF  = 14h 19mn 57sec
3) George MOORE  = 14h 29mn  
(including 2h penalty for missing driver's meeting)
4) Rick SWENSON  = 14h 31mn
(including 2h penalty for missing driver's meeting)
5) Darren RORABAUGH= 14h 41 mn
6) Suzan ADMUNDSEN = 14h 49 mn
7) David DELCOURT  = 15h 59 mn
8) Bill CARTER     = 16h 58 mn
9) Rod BOYCE       = 17h 35mn
 
 
Scratches: Ken Anderson, Ramy Brooks, Todd Mackinaw, Bruce
milne, Walt Palkovitch, Rick Wintter, Amy Wright, 
DQ: Dallas Hill, Gwen Holdman....
 
My own Rip O'Roaring Kennel Team had a great run. Started
with 12 dogs, finished with 10, one minor pad scrape, no
serious injuries, great memories of sunset over the
sinisher Tanana River, impressive showing by several young
dogs, a timely camp 30 miles from the finish that left the
critters flying past Nash (OK, it took three tries to get
past him) in No Man's Land, the homestretch on the Chena
River where mushers don't have to surrender the trail. OK,
so Kezio somehow got the jump on us lesser mortals. At the
finish line Nash and I took satisfaction in "beating"
defending champ Ramy Brooks, not too shabby. 



SU VALLEY CHAMPIONSHIPS
Results posted by: noatak@polarnet.com
Date of posting (not race date): January 05, 1998
SU VALLEY CHAMPIONSHIPS
Dec  27/28 1997
 
overall times only
 
 
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
 
4 DOG CLASS (5 miles)
 
 
1) Francine BURGESS    29:28
2) Nita HOLLINGSWORTH  29:51
3) Tom MOSELEY         31:36
4) Tina OLSON          30:35
5) Carol KLECKNER      31:29
6) Dawn FITZPATRICK    31:49
 
=========================================
 
6 DOG CLASS (6.8 miles)
 
1) Doris HOLLINGSWORTH 39:26
2) Brenda BURGE        41:04
3) Susan ANDERSON      41:46
4) Tom MOSELEY         43:32
5) Lynn ORBISON        43:39
6) Kathy FROST         44:02
7) Bonnie BORBA        44:24
8) Mary ARNDT          45:12
9) Tom BURECK          45:25
10) Nichole FRAZER     46:26
11) Patricia BEAR      47:01
12) Mike PERRY         48:29
 
 
============================================
 
8 DOG CLASS (8.5 miles)
 
1) Jill SCHREIBER      54:06
2) Daryl HOLLINGSWORTH 54:18
3) Brenda BURGE        55:05
4) Evelyn BEETER       56:24
5) Nochole FRAZER      56:50
6) Bonnie BORBA        57:30
7) Kathy FROST         57:36
8) Zdenek KOHL         57:48
9) Don FITZPATRICK     58:12
10) Kim BURROWS        58:42
11) Gerry SCHUARTZ     59:01
12) Patricia BEAR      59:06
13) Curtis ERHART      60:05
14) Marylyn BEETER     64:07
 
==========================================
 
OPEN CLASS (10.5 miles)
 
 
1) Kathy FROST         64:22
2) Gail HOEKMAN        66:49
3) Linda JOHNSON       67:24
4) Joe Ray REDINGTON   67:34
5) Curtis ERHART       68:06
6) Bob CHULPACH        68:19
7) Paul FULCHER        69:26
8) Mary MITCHELL       69:30
9) Bill KORMULLER      69:33
10) Sam HANSCHEN       69:36
11) Axel GASSER        69:40
12) Jim ARDNT          69:46
13) Claire TALLMAN     70:14
14) Richard BURROWS    70:22
15) Patricia BEAR  / 
    Shannon ERHART     71:23 (tie)
17) George ATTLA III   71:40
18) Ivana NOLKE        71:52
19) Mary WOOD          71:56
20) Art STOLLER        78:38
21) Tom SHALLOCK       83:27



ADMA CHALLENGE SERIES #2 - 21/12/97
Results posted by: noatak@polarnet.com
Date of posting (not race date): December 23, 1997
RACE RESULTS FROM ALASKA DOG MUSHERS ASSOCIATION
CHALLENGE SERIES #2
 
21 DECEMBER 1997
Temp = -22°f
 
SKIJORING (3.7 MILES)
BIB                    NO.     FINISH   ELAPSED   WIN
 
NO. MUSHER             DOGS      ORDER    TIME    ORDER REMARKS
 
206 Pat Lovely         2-2        3     14:38.0    1
203 Tom McGrane        2-2        1     14:47.2    2
204 Chris Terzi        2-2        2     16:19.8    3
205 David Partee       2-2        4     16:23.9    4
207 Christie Couckuyt  2-2        5     17:14.8    5
301 Cindy Salmon       SCRATCH            SCRATCH
302 George Salmon      SCRATCH            SCRATCH
 
        =========================================================
 
4-DOG    (3.7 MILES)
BIB                    NO.     FINISH   ELAPSED   WIN
 
NO. MUSHER             DOGS      ORDER    TIME    ORDER REMARKS
 
406 Stephanie Pike     4-2        4     12:07.2    1
404 Carol Kleckner     4-2        3     12:33.4    2
402 Karine Aarskog     4-2        1     13:04.8    3
405 Debbie Blemke      4-4        5     13:29.7    4
408 Ray Norris         4-2        8     14:34.3    5
407 Cora Milne         4-2        7     14:35.3    6
401 Tina Aruskevich    4-2        2     14:50.6    7
403 Lynn Orbison       4-2        6     15:36.2    8
 
   =================================================================
 
Mid-Distance     (27.6 MILES)
BIB                    NO.     FINISH   ELAPSED   WIN
 
NO. MUSHER             DOGS      ORDER    TIME    ORDER REMARKS
 
504 Sarka Meyer        12-2        1    1:45:38.8   1
502 Tony Blanford      12-2        2    1:53:14.2   2
503 Mike Green         12-2        3    1:56:13.1   3
501 Pete Terzi         10-2        4    2:08:37.1   4
 
   =================================================================
 
6-DOG   (5.9 MILES)
BIB                    NO.     FINISH   ELAPSED   WIN
NO. MUSHER             DOGS      ORDER    TIME    ORDER REMARKS
 
605 Bonnie Borba       6-2        4     19:44.1    1
606 Patricia Baer      6-2        5     19:51.6    2
607 Edie Forest        6-2        7     20:07.4    3
609 Tim Foote          6-2        9     20:54.5    4
610 Debbie Blemke      6-2       10     20:58.1    5
612 Christie Couckuyt  6-2       11     21:06.4    6
604 Lloyd Lowry        6-2        3     21:11.9    7
608 Pavel Gonda        6-2        8     21:22.9    8
601 Teri Kiss          6-2        1     21:56.9    9
603 Fiona Fischer      6-2        2     22:18.3   10
611 Sasha Reame        6-2       12     25:50.0   11
602 Lynn Orbison       6-2        6     29:21.7   12
 
   ================================================================
 
8-DOG (9.3 MILES)
BIB                    NO.     FINISH   ELAPSED   WIN
NO. MUSHER             DOGS      ORDER    TIME    ORDER REMARKS
 
806 Karen Tilton       8-2        6     29:13.3    1
809 Bonnie Borba       8-2        7     29:41.2    2
810 Jill Schrieber     8-2        9     29:45.5    3
803 Ed Arobio          8-2        3     29:53.0    4
802 Kathy Frost        8-2        2     30:25.9    5
804 Karl Kassel        8-2        4     30:51.1    6
811 Stacy Church       6-2       10     31:00.0    7
801 Robert Pristash    8-2        1     31:02.0    8
805 Ivana Nolke        8-2        5     31:10.3    9
812 Angie Fitch        8-2       11     31:24.9   10
808 Sherri Pristash    8-2        8     31:58.5   11
807 Mari Hoe-Raitto    SCRATCH            SCRATCH
 
   ==================================================================
 
OPEN   (12.1 MILES)
 
BIB                    NO.     FINISH   ELAPSED   WIN
NO. MUSHER             DOGS      ORDER    TIME    ORDER REMARKS
 
1  Richard Burrows     18-2        1     37:13.8    1
4  Dan Daigle          17-2        2     38:14.5    2
5  Shannon Erhart      14-2        4     38:17.3    3
8  Mike Stephens       14-2        6     38:43.8    4
9  Charlie Champaigne  14-2        8     40:29.3    5
3  Will Howard         16-2        3     41:01.1    6
7  Kathy Frost         12-2        7     41:24.1    7
2  Patricia Baer       16-2        5     45:12.5  DISQ  Dog not in bag
6  Jim Nolke           16-2        9   1:00:59.3  DISQ  Lost dog



SHEEP CREEK LODGE- ALASKA December 20/21
Results posted by: noatak@polarnet.com
Date of posting (not race date): December 23, 1997
Here's the results from the race from SHEEP CREEK LODGE - ALASKA-
December 20 - 21  1997
 
12 dogs limit
Place / Name      Day 1      Day 2     Total
 
1) Jacques PHILIP 2h15:07    2h13:48   4h28:15
2) Mark FULCHER   2h22:09    2h14:26   4h36:35  (Jacques Philip Handler)
3) Cyme SMITH     2h20:58    2h15:48   4h36:46
4) Jeff KING      2h20:06    2h20:46   4h40:52
5) Bruce LEE      2h26:40    2h19:30   4h46:10
6) Rayme SMITH    2h25:29    2h21      4h47 
 
Please contact Sheep creek lodge for more information and times
 



Superior Access Challenge
Results posted by: chutchen@MAISD.K12.MI.US
Date of posting (not race date): December 21, 1997
The Superior acess was 24 miles.  The first and last 1/4s were smooth level
and fast, the middle 1/2 was quite hilly and the snow had a cornmeal
consistancy as is quite common with old snow that has been churned up by
snowmobiles.
 
Mike Hutchens 
 
There were 32 entries in the Pro Class.
 
Results: TOP 15  
 
1  Allen Orazetti       1:39:33
2  Matt Keller Johnson  1:39:52
3  Wayne Keveren        1:41:13
4  Lloyd Gilbertson     1:42:58
5  Paul Guitard         1:43:05
6  Matt Weik            1:45:07
7  Mary Gilbertson      1:47:21
8  Tim Hunt             1:47:55
9  Jason Marley         1:48:48
10 J.P. Korpi           1:50:40
11 Ian MacKenzie        1:51:46
12 Nancy MacKenzie      1:52:24
13 Mark  Owczazack      1:53:40
14 Tim Jobson           1:55:27
15 Mark Leveski         1:56:59
 
 
TOP 5 Trophy Class  9 entries
 
1 Camilla Nystram       1:28:30
2 Wally Robinson        1:32:
3 Adam Lacy             1:37:17
4 Jim Winkowski      1:38:26
5 Vince Grout        1:47:29



INTERIOR DOG MUSHERS PRELIMINARY Dec 14
Results posted by: noatak@polarnet.com
Date of posting (not race date): December 16, 1997
12 miles (11.8 actual milage)  
Temp:  -10 degrees (1 inch new snow)
 
========================================
 
1.  Joee Ray Redington (Iditarod Kennel)33.52 ==>14 dogs
2.  Linda Johnson      (Iditarod Kennel)34.03 ==>14 dogs
3.  Joee Redington Jr. (Iditarod Kennel)34.54 ==>14 dogs
4.  Axel Gasser                         34.58 ==>20 dogs
5.  Rick Gray                           35.48 ==>12 dogs
6.  Susan Butcher                       36.04 ==>15 dogs
7.  Paul Fulcher      (Gasser 2nd team) 37.33 ==>18 dogs
8.  Mike Stephens                       37.57 ==>14 dogs
9.  Bob Gray             (Gray 2nd team)40.58 ==>18 dogs



Tour de Colville 1997 - 12th December
Results posted by: trail.tails@JUNO.COM
Date of posting (not race date): December 15, 1997
The trail was fast and exciting for dogs and mushers. About 12 inches of
old snow and 0 C temperature. Distance estimate of 16 to 18 miles.
I nominate myself for award for tying off Lance's sledless, and
musherless, team securely to a tree. This race featured a 10 minute
penalty for not doing the musher jog to the creek and back before the
otherwise mass start. 
 
Another race next Sunday, December 21, if you can come.
To around the Minnesota Brule River. Maybe 30 miles.
 
Neil D. Rasmussen
 
 
Race  6 dogs only
 
1 Tim White        1:29:50
2 Tiina Hakala     1:46:15
3 Cliff French     1:48:40
4 Mark Dunlap      1:49:50
5 J. Evans         1:56:55
6 Eric Kemp        1:58:40
7 Ramiro Baya      1:58:50
8 Neil Rasmussen   2:04:25
9 Nancy Lang       2:11:50
10 Dan Cotter      2:14:20
11 Terry Hinsley   2:20:50
12 Jim Hickey      2:38:50
13 Scott Purky     2:39:30
14 Paul Terrill    2:48:30
15 Dave Rooney     2:56:25
DNF Lance Heald
DNF Jeffrey Gooding
 



ADMA COLD SPOT FEED CHALLENGE SERIES #1
Results posted by: noatak@polarnet.com
Date of posting (not race date): December 08, 1997
December 7th 1997   - FAIRBANKS -  Temperature 1°F
 
Skijoring (3.7 miles)
 
1)Cindy SALMON (3dogs)
2) George SALMON (2dogs)
3) Chris Todd (3 dogs)
 
1) David Partee (2dogs)
2) Clarice Dukeminier (2 dogs)
3) Pat DERYTER (2dogs)
 
============================================
 
4 DOG CLASS (3.7 miles)
 
1) Carol KLECKNER 11:30:2
2) Stephanie PIKE 12:13:5
3) Gerry STERN    12:14:5
4) Forest SEIBOLD 12:16:0
5) Karina Aarskorg13:03:7
6) Carol KAYNOR   15:20:5
7) Ray NORRIS     13:23:9
8) Cora MILNE     13:44:8
9) Lynn ORBISON   14:51:8
10) Nancy DEWITT  15:20:5
 
============================================
 
6 DOG CLASS (4.5 miles)
 
1) Forest SEIBOLD 14:23:7
2) Keizo FUNATZU  14:44:7
3) Magal PHILIP   14:47:3
4) Lynn ORBISON   15:28:5
5) Tim FOOTE      15:36:4
6) Rachel CONN    15:40:2
7) Pavol GONDA    15:45:4
8) Patricia BAER  17:45:6
Clay Kennel -SCRATCH-
Art STOLLER -SCRATCH-
 
============================================
 
8 DOG CLASS (9.3 miles)
 
1) Sarh CONN       30:07:1
2) Ed AROBIO       30:10:6
3) Kathy FROST     30:28:5
4) Mari HOE RAITTO 30:33:2
5) Rachel CONN     30:37:7
6) Ivana NOLKE     30:41:4
7) Doug TILTON     30:43:5
8) Forest SEIBOLD  31:23:3
9) Fiona FISCHER   31:50.3
10) Patricia BAER  33:05:4
11) Lynn ORBISON   33:34:2
Clay Kennels - SCRATCH-
 
===============================================
 
OPEN CLASS (10.6 miles)
 
1) Kathy FROST       (12 dogs) 32:53:8
2) Axel GASSER       (18 dogs) 32:54:7 (1 dog in the sled)
3) Dan DAIGLE        (16 dogs) 33:28:7
4) Charlie CHAMPAINE (14 dogs) 33:36:0
5) Eric LANSER       (13 dogs) 33:57:6
6) Jim NOLKE         (16 dogs) 34:06:1 (1 dog in the sled)
7) Susan BUTCHER     (11 dogs) 34:31:6
8) Bill KORNULLER    (16 dogs) 34:33:0
9) David FELIX       (16 dogs) 34:58:3
10) Mike STEVEN      (12 dogs) 35:03:6 (1 dog in the sled)
11) Will HOWARD      (16 dogs) 35:04:7
12) Art STOLLER      (14 dogs)  5:12:5
13) Richard BURROWS  (16 dogs) 35:18:3 (1 dog in the sled)
14) Mark ZIMMERMAN   (16 dogs) 37:52:5 (1 dog in the sled)
15) Paul FULCHER     (16 dogs) 38:20:3 (1 dog in the sled)
16) Joe LIEVERMAN    (14 dogs) 39:46:2 
Linda LEONARD -SCRATCH-
Harvey DRAKE  -SCRATCH-
 
===================================================
 
 
MID-DISTANCE (19 miles)
 
1) Dean SEIBOLD      (12 dogs) 1:04:13:9
2) Mark FULCHER      (12 dogs) 1:07:39:5
3) Sarka MEYER       (12 dogs) 1:07:39:7 (1 dog in the sled)
4) Jacques PHILIP    (12 dogs) 1:10:26:7
5) Roger HOCKING     (10 dogs) 1:22:50:9
6) Susan ADMUNDSEN   (14 dogs) 1:23:03:1
7) Mitch SEAVEY      (14 dogs) 1:28:03:2
Dan SEAVEY - DISQUALIFY (left early)-
Bill COTTER -SCRATCH-



TWO RIVERS, Alaska Nov 29th
Results posted by: noatak@polarnet.com
Date of posting (not race date): December 02, 1997
6 DOG  = 6 MILES
 
1) Forest SEIBOLD     21:51
2) Stephanie PIKE     22:28
3) Nora GRUNNER       23:12
4) Bruce MILNE        23:33
5) Bill GIRARD        23:52
6) Lynn ORBISON       25:09
7) John HOEGBERG      30:25
8) Heather ZIMMERMANN 30:50
9) Gisela DOLIF       34:05
10) Gloria SLAGLE     41:58
11) Gwen HOLDMAN      43:50
 
 
10 DOG = 10 MILES
 
1) Dean SEIBOLD      32:32
2) David MILNE       36:12
3) Sarka MEYER       36:20
4) Mike GREEN        36:25
5) Rick SWENSON      36:42
6) Roger HOCKING     37:45
7) Ty HALVORSON      40:55
8) Jerry LOUDEN      42:22
9) Mark SCHOENARD    43:07
10) Greg KAHOE (tie)
    Bill CARTER      43:16
12) Helyn LEFGREN    44:22
13) Chris PEMBERTON  44:34
14) Kathy LENNINGER  45:37
15) Jon BRENDER      50:49
 
 
10 DOG = 20 MILES
 
1) Jacques PHILIP   1:07:22
2) Ken ANDERSON     1:09:17
3) Mark FULCHER     1:09:32
4) Goerge MEYER     1:11:20
5) Keizo FUNATZU    1:11:37
6) Ali ZIRKLE       1:14:58
7) George CAROLL    1:15:38
8) Rusty HAGAN      1:16:31
9) Tim MOWRY        1:17:03
10) Bruce COSGROVE  1:17:39
11) Susan ADMUNDSEN 1:18:39
12) Magali PHILIP   1:19:19
13) Bill MacKnee    1:21:01
14) Mike EMERS      1:16:28
15) Mike KING       1:27:11
16) Brian O'DONUGHUE1:28:30
17) walt PALKOVICH  1:35:14
18) Rod BOYCE       1:35:16
19) Dede SCHREIER   1:39:11
20) Dieter DOLIF    1:39:52
21) Bob HAWER       1:41:30
22) Roger STEVENSON 1:44:43



Results posted by: dsteele@brainerd.net
Date of posting (not race date): November 12, 1997 
NORTHWEST SLED DOG ASSOCIATION KENAI CLASSIC, SHELTON, WASHINGTON, NOVEMBER
7TH & 8TH, 1997. ISDRA   SANCTIONED. SATURDAY OVERCAST, SUNDAY CLEAR,
TEMPERATURE IN LOW 50'S BOTH DAYS.
EIGHT DOG SPRINT: 4 MILES PER DAY - 8 MILES TOTAL
 
POS. ISDRA # FIRST NAME LAST NAME     DAY 1      DAY 2   TOTAL TIME
 
 
1   6692-8  JOE         LOVELESS      16:26     16:19     32:45
2   1955-8  TOM         PALMER        17:11     16:09     33:20
3   3567-8  BILL        BRINK         28:29     32:10     1:00:39
4   3290-8  KEVIN       CASEY         34:11     29:50     1:04:01
 
 
SIX DOG SPRINT: 3.2 MILES PER DAY - 6.4 MILES TOTAL
 
1   3296-8  DAN         MORRIS        10:26     10:50     21:16
2   4209-8  LANCE       CHRISTENSEN   12:07     11:00     23:07
3   3094-8  DEAN        STICKNEY      12:34     11:56     24:30
4   1955-8  TOM         PALMER        13:35     14:43     28:18
5   2133-8  SYLVIA      PALMER        14:38     15:36     30:14
6   3293-8  JOHN        CONRARD       54:46     57:05     1:51:51
 
FOUR DOG SPRINT: 2.4 MILES PER DAY - 4.8 MILES TOTAL
 
1   PEND.   TIM         CURLEY        11:05     *****     11:05
2   3267-8  BECKY       LOVELESS      11:33               11:33
3   2133-8  SYLVIA      PALMER        11:38               11:38
4   3295-8  HEIDI       BAHREY        12:22               12:22
5   3291-8  DIANA       MINOR         15:18               15:18
 
 
***** DAY 2 TIMES SCRATCHED DUE TO TRAIL MARKING ERROR *****
 
 
THREE DOG SPRINT: 2.4 MILES PER DAY - 4.8 MILES TOTAL
 
1  PEND.   STEVEN       WEIER         11:38      11:21     22:59
2  3265-8  MIMI         KURZ          13:37      12:52     26:29
3  3581-8  RYAN         BAHREY        14:18      14:00     28:18
4  3257-8  ALEXANDRA EBERLE ****      14:47      15:36     30:23 
5  NON     RICK         SKILTON       21:40      21:08     42:48
 
**** LEE EBERLE RAN FOR DAUGHTER ALEXANDRA EBERLE ****
 
JUNIOR ( TWO DOG ) CLASS : 1 MILE PER DAY - 2 MILES TOTAL
 
1  3552-8  JESSICA      LOVELESS      4:50       5:10      10:00
2  PEND.   ARI          SIGGLIN       6:53       6:47      13:40
MID-DISTANCE ( 12 DOG ) CLASS: 11 MILES PER DAY - 22 MILES TOTAL . 
NON-SANCTIONED
1          DAVE         FORD         42:45      40:06      1:22:51
2          MARK         KLEIN        48:25      46:02      1:34:21
3          MARK         STAMM        51:11      47:36      1:38:47
4          RANDALL      SON        1:09:21    1:09:55      2:19:16
5          STEVE        MADSEN     1:31:03    1:37:39      3:08:42
 
 
LIMITED MID-DISTANCE ( 6 DOG ) CLASS: 11 MILES PER DAY - 22 MILES TOTAL.
NON-SANCTIONED
1          LEE         EBERLE       57: 22      54:16      1:51:38      
 
 
NOVICE SPRINT ( 4 OR 3 DOG ) CLASS: 2.4 MILES PER DAY - 4.8 MILES TOTAL.
NON-SANCTIONED
1          CHRIS       SIGGLIN      14:16       15:38        29:54
2          GALE        STICKNEY     16:18       17:22        33:40



  

This page was created by WebHeads Internet Designs © 1997

 

Return to main index